Blog menu

Dlaczego buciki dla dzieci Attipas mają taki niespotykany kształt?

4279 Views

To fakt, kształt Attipasów jest wyjątkowy i rzadko spotykany wśród bucików dla dzieci. Szeroki przód budzi uśmiech, zaciekawienie, ale też rodzi pytania. Najwyższy czas na nie odpowiedzieć i pokazać, że kształt bucików dla dzieci Attipas nie jest przypadkowy.

Skąd pomysł na Attipasy?

Pomysłodawcy tej marki zaczęli od podstaw, czyli od przyjrzenia się małej stopie i jej ruchomości. A najlepiej zrobić to wykorzystując odpowiedni sprzęt badawczy, na przykład matę komputerową. Do współpracy zaproszono Uniwersytet w Seulu i tam rozpoczęto badania. Wyniki i obserwacje zgromadzone podczas tych badań posłużyły za podstawę zaprojektowania tych innowacyjnych bucików dla dzieci. 

wyniki badan buciki dla dzieci Attipas

Przekucie wyników badań w praktyczne rozwiązania spowodowało, że Attipasy:

mają płaską podeszwę, wyposażoną w otworki umożliwiające stopie oddychanie;

są dopasowane w śródstopiu;

mają elastyczny i niezbyt wysoki zapiętek, a także właśnie 

mają widocznie szerszy przód buta. 

Podstawa zdrowia to ruch

Ale wróćmy do podstawowych założeń. Prawidłowy rozwój zdrowej stopy jest możliwy tylko wówczas, gdy ma ona swobodę ruchu. Pełną i nieskrępowaną (ruchomość bosej stopy). I to bosa stopa powinna być inspiracją dla tworzenia butów dla dziecka. 

Miałaś/łeś okazję przyjrzeć się stopie niemowlaka albo małego dziecka? Na pewno. Całowanie małych stópek to sama przyjemność. Na początku są one pulchne i nie mają widocznego wysklepienia, ponieważ pokrywa je warstewka tłuszczu. Paluszki rozłożone są promieniście, więc stopa ma niejako trójkątny kształt. Dziecko łapie za palce, wygina je w niemożliwe pozycje, co zawsze budzi zdziwienie i zaskoczenie dorosłych. 

Małe stopy są niezwykle elastyczne, dlatego buciki dla dziecka też powinny takie być. I dopasować się do stopy również kształtem. Dlatego wkładka buta powinna być płaska i na tyle cienka, żeby umożliwić czucie podłoża i łatwe zmiany pozycji. To pomaga ćwiczyć równowagę i aktywizuje mięśnie do prawidłowej pracy.

Nie mniej ważna jest ruchomość paluszków. Jak mają się poruszać, gdy są stłoczone w wąskim i niskim czubku buta? Jest to niemożliwe. Dlatego właśnie przód buta w Attipasach jest szeroki i wysoki. Dzięki temu wszystkie stawy, mięśnie i ścięgna mogą ćwiczyć i wzmacniać się. A to jest niezwykle ważne dla zdrowego rozwoju stóp.

Spójrz na te zdjęcia, a wszystko stanie się jasne :)

Jesteśmy przyzwyczajeni do określonego kształtu butów. Jeśli coś wygląda nieco inaczej, często trudno przełamać stereotypy myślenia lub spróbować poznać nieco inne założenia. Pewnie Twoje dziecko będzie wyglądać fajnie w miniaturach dorosłych butów. Ale na pewno nie pozostanie to bez wpływu na jego zdrowie. Więcej na temat dobierania bucików dla dzieci przeczytasz w tym wpisie.

Oryginalne Attipasy kontra podobne buciki

Warto również wspomnieć, że nie wszystkie buty podobne do Attipasów będą spełniały swoją rolę. Mimo, że są podobne, to jednak różnią się chociażby szerokością (co może powodować zsuwanie się bucików z nogi) lub niskim noskiem (w tym wypadku również palce nie mają możliwości ruchu) albo też twardszą podeszwą, która nie poddaje się łatwo przy zmianach pozycji.

Jedynie oryginalne Attipasy spełniają opisane wyżej funkcje i dlatego możemy je z czystym sumieniem polecić już od pierwszych kroków.