Blog menu

Zdrowe stopy dziecka – co robić, a czego unikać?

2062 Views

Budowa stopy

Stopy pełnią w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Dzięki nim utrzymujemy równowagę. Są podporą dla całego ciała i umożliwiają nam poruszanie się. Mimo, że są stosunkowo niewielkie, składają się z 26 kości (to aż ¼ kości znajdujących się w całym naszym ciele), 33 stawów i 107 ścięgien i więzadeł. Ich praca powoduje ruch wielu mięśni. Te liczby robią wrażenie. Już niewielkie zaburzenia w zakresie współpracy tych elementów mają wpływ na funkcjonowanie całego układu ruchu. Dlatego tak ważne są zdrowe stopy. Z tego też względu nauka chodzenia i jego doskonalenie jest długim procesem. Nie należy w jakikolwiek sposób przyspieszać.

Małe stopy jak chińska porcelana

Stopy przygotowują się do pełnienia swojej roli już w życiu płodowym. Malec porusza paluszkami, a prostując nogi sprawia wrażenie, jakby chciał znaleźć alternatywną drogę wyjścia z ciała mamy. Po urodzeniu proces przygotowania do nauki chodzenia nabiera tempa. Dziecko porusza nogami, odpycha się, ssie paluszki. Wykonuje szereg ruchów, na które niejednokrotnie patrzymy z niedowierzaniem. Dlatego tak ważne jest, by w tym okresie szczególnie zwrócić uwagę na to, by stopy nie były niczym skrępowane.

 Warto tu od razu powiedzieć, że stopa dziecka nie jest miniaturą stopy osoby dorosłej. I nie dotyczy to tylko wyglądu, ale przede wszystkim budowy. Jest szersza w palcach, wąska w pięcie. Jest zbudowana głównie z tkanki chrzęstnej, a więc jej struktury są delikatne i miękkie, podatne na zniekształcenia. Bardzo łatwo dopasowują się do niekorzystnych warunków (np. za małych i zbyt wąskich butów). Nie rosną też równomiernie i może się zdarzyć, że w krótkim czasie przeskoczą o dwa rozmiary. Również ścięgna i więzadła są bardziej plastyczne, ponieważ zawierają więcej kolagenu. To sprawia, że ich możliwości adaptacji, a także zakres ruchu są bardzo duże. Jednocześnie są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Cała podeszwa stopy jest pokryta tkanką tłuszczową. To sprawia, że nie jest wysklepiona, jak u osoby dorosłej. Dziecko stawia na podłożu całą stopę. Stanowi ona również świetną izolację od zimnego podłoża i chroni przed przemarznięciem.

Czego potrzebują zdrowe stopy dziecka?

Musi minąć sporo czasu, zanim wszystkie struktury stopy skostnieją i przyjmą swój ostateczny kształt. To wszystko, co spotka je w tym czasie, będzie miało dla nich kluczowe znaczenie. Dlatego warto wiedzieć co służy, a co przeszkadza stopie w jej prawidłowym rozwoju.

Być może miniatura dorosłego trampka wygląda na małej stópce niezwykle uroczo, jednak zakładana regularnie może źle wpływać na rozwój stopy. Aby prawidłowo się rozwijać, potrzebuje ruchu, przestrzeni i doświadczeń z różnego typu podłożem. Dlatego ważne jest, żeby dziecko jak najczęściej dotykało podłoża bosymi stopami. Znajdujące się na nich receptory nerwowe odbierają sygnały z podłoża i „uczą” stopy odpowiedniego zachowania. Im twardsze podłoże, tym łatwiej utrzymać równowagę. Dlatego dziecko podczas nauki chodzenia powinno poruszać się po twardym podłożu jak najczęściej.

Mówiąc o ruchu trzeba podkreślić, że dziecko powinno mieć możliwość nieskrępowanego poruszania się, swobody. Każde unieruchomienie w leżaczku, chodziku, utrudnia zaspokojenie tej potrzeby i może opóźniać naukę.

Oprócz ruchu, do prawidłowego rozwoju stopy potrzebne jest również obciążenie – dlatego należy unikać prowadzania dzieci podtrzymując je pod paszkami albo wsadzania do chodzików,  które uczą nienaturalnych wzorców ruchowych, mogą opóźniać samodzielne chodzenie i przyczyniać się do powstawania wad stóp. Nie mówiąc o tym, że „ułatwiając” w ten sposób pracę stopom dokładamy obciążenie innym stawom i kręgosłupowi.

Jakie buty wybrać?

Jeśli już musimy założyć dziecku buty, ich kształt powinien odpowiadać fizjologii i potrzebom stopy. Szersza przednia część i utrzymywana przez niski zapiętek pięta. Dopasowanie w śródstopiu, cienka i elastyczna (zginająca się w 1/3 długości, jak również po przekątnej), antypoślizgowa podeszwa. Niska cholewka, możliwość dopasowania buta do tęgości stopy (więcej na temat wysokiego podbicia przeczytasz tutaj). To cechy odpowiedniego obuwia dla dziecka. Wszystkie te cechy ma obuwie Attipas, które zostało zaprojektowane właśnie w trosce o zdrowe małe stopy, ich komfort, wygodę i prawidłowy rozwój. Mają wszystkie cechy, które powinien mieć odpowiedni but, a przy tym dają dziecku doświadczenia najbardziej zbliżone do chodzenia boso.

Młodym rodzicom może wydawać się, że trzeba tak dużo robić, by zadbać o zdrowy rozwój ruchowy dziecka. A tymczasem wystarczy nie przeszkadzać. Zabawy podłogowe, bose stopy to minimalny wysiłek dla rodzica, a dają maksymalny efekt.