Blog menu

Pierwsze buty - na co zwrócić uwagę i jakie wybrać?

31659 Views

Pierwsze kroki dziecka to mnóstwo emocji dla malucha i jego rodziców! Ten pierwsze kroki zwiastują mnóstwo zmian w waszym wspólnym życiu. Za zwiększoną mobilnością dziecka idzie konieczność zweryfikowania naszego otoczenia pod kątem bezpieczeństwa małego człowieka. Ale to nie koniec! Maluch, który podejmuje pierwsze próby chodzenia, już wkrótce będzie... biegał (naprawdę!). To moment, w którym musimy zmierzyć się również z tematem zakupu butów dla dziecka. Nauka chodzenia na bosaka, w butach, skarpetkach czy w skarpetobutach? Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka? 

Pierwsze buty - kiedy przychodzi na nie czas?

Specjaliści: pediatrzy, ortopedzi i fizjoterapeuci są zgodni, że pionizacja dziecka powinna przebiegać w maksymalnie naturalnych warunkach. Co to oznacza? Nie powinniśmy w żaden sposób przyspieszać nauki wstawania, stania i chodzenia. Należy pozwolić dziecku na odkrywanie i opracowywanie tych umiejętności w indywidualnym tempie. Dotyczy to również kwestii butów. W przypadku zdecydowanej większości dzieci, najlepszą opcją będzie nauka chodzenia na bosaka. Dzięki temu malec będzie miał pełną swobodę ruchów. Umożliwi to również małym stopom dziecka doświadczanie szerokiego spektrum stymulujących bodźców, nieograniczonego testowania swoich możliwości oraz regulowania wrażeń związanych z pierwszymi krokami.


Z zakupem pierwszych butów nie należy się więc nadmiernie spieszyć. Większość rodziców będzie musiała zmierzyć się z tym wyzwaniem w okolicach pierwszych urodzin dziecka. Pamiętajmy, że będą to buty, z których maluch będzie korzystał przede wszystkim na zewnątrz. Głównie na nieznanym nam terenie i podłożu. Jeśli dysponujemy własnym, zadbanym ogródkiem, zagospodarowanym w taki sposób, że sami z przyjemnością chodzimy po nim na bosaka - pozwólmy na to również dziecku, a z butów korzystajmy w chłodniejsze dni.

Nauka chodzenia na bosaka

Nauka chodzenia na bosaka jest wskazywana jako fizjologicznie najlepsza, naturalna i gwarantująca dziecku  optymalne warunki do rozwijania umiejętności samodzielnego chodzenia. Bose stopy mają maksymalną swobodę poruszania się i zmiany położenia. Bez "rozpraszaczy" w postaci podeszwy, cholewki, sznurówek, ściągaczy itp. Niezwykle ważna jest również możliwość pełnej, niezakłócanej niczym percepcji bodźców. Zmienne pod względem faktury i temperatury podłoże jest doskonałym treningiem dla małych stóp, które uczą się bezpiecznego poruszania się w różnych warunkach.  Więcej na temat zdrowych stóp możesz przeczytać >>tutaj<<.

Nauka chodzenia w bucikach

Jeśli nasze dziecko, podczas spacerów, domaga się opuszczenia wygodnego wózka i chce próbować swoich sił w chodzeniu - to zdecydowanie czas na założenie pierwszych butów. Nie będąc bowiem pewni podłoża zapobiegniemy ewentualnym skaleczeniom małych stóp.

Buty mogą być również wskazaniem dla uczących się chodzenia niemowląt i małych dzieci, u których specjalista stwierdził koślawość (nie będącą koślawością fizjologiczną!) lub inne wady stóp. Wówczas specjalista zaleca stosowanie specjalnych butów. Z wkładkami, ortez lub zleci bandażowanie (prawidłowo wykonane bandażowanie umożliwia chodzenie na bosaka!). 

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze buty dziecka powinny być zaprojektowane przez specjalistów i wykonane z najwyższą precyzją. Powinny być wykonane wyłącznie z doskonałej jakości materiałów. Ponadto obuwie dla dzieci musi być perfekcyjnie dopasowane do stóp konkretnego malucha. Buty za małe i za duże będą nie tylko powodowały duży dyskomfort podczas chodzenia, ale również utrudniały rozwijanie tej kompetencji. Źle dobrane obuwie może doprowadzić do deformacji w obrębie fizjonomii stóp oraz kształtowania złych nawyków podczas chodzenia. Czym powinny się charakteryzować pierwsze buty dla dziecka?

Cechy dobrych butów do nauki chodzenia

Pierwsze buciki do nauki chodzenia powinniśmy dobierać bardzo starannie, poddając szczegółowej analizie następujące aspekty:

  • twardość i elastyczność podeszwy buta - pierwsze buty dla dziecka powinny mieć maksymalnie elastyczną podeszwę, która będzie z łatwością zginać się w mniej więcej 1/3 swojej długości (czyli w miejscu, gdzie stopa wykonuje ruch przetoczenia), ale również bez problemu wykręcać na boki; 
  • lekkość - pierwsze buciki do chodzenia powinny mieć lekką konstrukcję. Dodatkowe obciążenie dziecięcych stóp może powodować nieprawidłowości w poruszaniu się, których celem będzie zniwelowanie odczuwanej przez dziecko nadmiernej wagi butów;
  • przewiewność i miękkość wierzchu buta - wierzch buta powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza / wentylację wnętrza buta. Najlepiej sprawdza się tu naturalna skóra oraz nowoczesne, przewiewne membrany. Ponadto materiał wierzchni powinien być miękki - by nie powodować uczucia gniecenia i bolesnych obtarć;
  •  dobrze dopasowany zapiętek i miejsce na paluszki - pierwsze buciki powinny stabilnie otulać piętę (ale bez jej usztywniania!). Powinny też pozostawiać sporo miejsca dla małych paluszków (które nieustannie pracują, wykonując podczas chodzenia różnego rodzaju ruchy równoważne);
  • dobrze dopasowana cholewka - przekonanie, że najbezpieczniejsze buty dla dziecka to buty wysokie, chroniące i usztywniające kostkę jest mitem! Cholewka pierwszych butów powinna kończyć się poniżej kostki dziecka. Tak, by zapewnić małej stopie pełną mobilność, bez ograniczania jej ruchów. W przypadku butów jesiennych i zimowych - wyższa cholewka powinna być miękka i elastyczna;
  • bez dodatkowych wkładek i bez wkładek ortopedycznych - dobrej jakości buty z miękką podeszwą nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych wkładek. Dziecięca stopa posiada naturalną podściółkę tłuszczową, która skutecznie chroni strukturę stopy i amortyzuje pierwsze kroki.

Jak dopasować rozmiar pierwszych butów dla dziecka?

Pierwsze buty dla dzieci powinny być zgodne z wszystkimi powyższymi wytycznymi, ale również być dokładnie dopasowane do stopy malucha pod względem wielkości. Wybierając buty do chodzenia należy wziąć pod uwagę nie tylko długość stopy, ale również jej szerokość i wysokość. Jak zmierzyć stopę dziecka? Najłatwiejszym sposobem jest jej precyzyjne odrysowanie na kartce papieru, następnie zmierzenie odległości między najdalej wysuniętymi punktami. Do tak ustalonej długości należy dodać około 5-8 mm.

Jakich butów unikać?

Nieodpowiedni but dla dziecka to przede wszystkim but z sztywną, twardą podeszwą. To but źle dopasowany do wielkości i kształtu dziecięcej stopy. Należy  unikać butów wykonanych z sztucznych i sztywnych materiałów wierzchnich, które będą utrudniać cyrkulację powietrza. Nie zaleca się również stosowania butów z wkładkami ortopedycznymi i butów ortopedycznych, jeśli specjalista nie stwierdzi wskazań do korzystania z tego typu rozwiązań.

Zdecydowanie odradza się noszenia przez dziecko butów używanych, np. po starszym rodzeństwie. Nawet tych, które na pierwszy rzut oka wyglądają idealnie. W butach z drugiej ręki podeszwa z wyściółką będą posiadały odkształcenia, które powstały podczas użytkowania obuwia przez pierwszego właściciela. W większości przypadków buty po prostu nie dopasują się do kolejnej stopy.

Skarpetobuty Attipas jako pierwsze buciki

W roli pierwszych bucików dla dziecka doskonale spisują się skarpetobuty, czyli wysokiej jakości skarpety z elastycznymi podeszwami. Attipas to ultralekkie i elastyczne buciki dla dzieci, które wyróżniają się doskonałym wykonaniem, precyzyjnie dobranymi, bezpiecznymi dla maluchów materiałami wierzchnimi oraz antypoślizgową podeszwą.

Skarpetobuty posiadają wszystkie cechy dobrych pierwszych butów dla dziecka. Mają elastyczną wentylowaną podeszwę, której kształt został opatentowany. Podeszwa zapewnia odpowiednie otulenie pięty oraz posiada Big Toe Box, czyli szeroki przód, umożliwiający swobodne poruszanie paluszkami. Są lekkie i przewiewne oraz zostały wykonane z certyfikowanych, nietoksycznych materiałów. Dodatkowo Attipasy są maksymalnie łatwe do zakładania i zdejmowania. Idealnie dopasowują się do stóp dziecka (również tych z wysokim podbiciem). Są łatwe do utrzymania w czystości (można je prać w temperaturze do 30 st. C, ręcznie lub w pralce).

Skarpetobuty Attipas posiadają rekomendację fizjoterapeutów i ortopedów dziecięcych. Są polecane jako pierwsze kapcie (po domu, do żłobka i do przedszkola) i jako pierwsze buty dla dziecka (sprawdzają się również na zewnątrz). 

Jakie modele dla chłopców?

Skarpetobuty Attipas dla chłopców  to szeroki wybór wzorów i kolorów, które umożliwiają dopasowanie bucików do indywidualnych preferencji dziecka oraz jego ubranek.

W kolekcji pierwszych bucików dla chłopców znajdziemy Attipasy w modnych i uniwersalnych szarościach oraz beżach, z czarnymi, grafitowymi lub brązowymi podeszwami, a także multikolorowe skarpetobuty z podeszwami w intensywnych kolorach: neonowych, czerwonych i żółtych. Wierzchnia część Attipasów dla chłopców może być gładka, z motywami ulubionych zwierzątek, z motywami sportowymi (model Sports) lub marynarskimi (modele Marin Green, Navy, Red), bądź z dowolnymi wzorami, np. w uniwersalne, różnokolorowe paski. Dostępne są również skarpetobuty, które doskonale imitują sneakersy (model Sneakers) - wysokie, imitujące sznurowanie , w różnych kolorach do wyboru. 

Modele dla dziewczynek

Skarpetobuty Attipas dla dziewczynek to mnóstwo modeli, w zaskakujących wzorach i kolorach. Znajdziemy tutaj buciki, które idealnie wpiszą się w eleganckie stylizacje i będą doskonale pasowały do sukienek, jak i takie, które sprawdzą się w sportowych i codziennych zestawach ubranek. 

Attipasy dla dziewczynek dostępne są m.in. w prostych i stonowanych kolorach: modnej szarości, beżu i pastelowego różu, gładkie lub z delikatnymi wzorami. Do wyboru mamy buciki z motywami zwierzątek (np. koali, pingwina lub uroczych sówek) i z motywami roślinnymi (kwiatów i drzew). Coś dla siebie znajdą tutaj również miłośniczki księżniczek i syrenek (modele: Princess Gray i Navy). Z eleganckimi sukienkami doskonale skomponują się Attipasy - model Corsage, z doszytymi, delikatnymi kwiatami, a do dziewczęcych dresów idealnie będą pasować kolorowe modele Sneakers, z klasycznymi, białymi podeszwami. 

Pierwsze buty dla dziecka - najczęściej zadawane pytania

Rodzice niemowląt zaczynają szukać informacji o pierwszych butach dla dziecka najczęściej w drugim półroczu życia niemowlaka. O pierwsze buty dla malucha oraz wszelkie kwestie związane z doborem odpowiedniego dla małych stóp obuwia najlepiej zapytać pediatrę, ortopedę lub fizjoterapeutę. Opierając się na informacjach wyłącznie z Internetu, można bowiem szybko dojść do wniosku, że... wiemy, że nic nie wiemy. 

Poniżej zgromadziliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Kiedy pierwsze buty dla dziecka?

Na zakup pierwszych butów dla dziecka najlepiej zdecydować się wówczas, gdy niemowlę / małe dziecko opanuje już sztukę wstawania i zacznie samodzielnie chodzić (najczęściej w okolicach pierwszych urodzin). Stawianie pierwszych kroków i nauka chodzenia powinny w miarę możliwości odbywać się na bosaka lub w skarpetkach / skarpetobutach. Pierwsze buty należy kupować z myślą o chodzeniu na zewnątrz, np. podczas spacerów. 

Jakie buty dla dziecka które zaczyna chodzić?

Dziecko, które zaczyna chodzić, powinno mieć możliwość trenowania tej nowej umiejętności na bosaka lub w skarpetkach. Jeśli jednak maluch chce chodzić na zewnątrz, po podłożu, którego nie jesteśmy pewni - wybierzmy lekkie buty z elastyczną podeszwą, z odpowiednio wyprofilowanym zapiętkiem / tylnikiem i komfortową przestrzenią dla małych paluszków. W roli pierwszych butów na zewnątrz sprawdzą się również skarpetobuty Attipas. 

Jakie buty dla rocznego dziecka na wiosnę?

Dziecko, które rozpoczyna naukę chodzenia wiosną, z pewnością będzie chciało testować swoje możliwości również na zewnątrz, w ogrodzie lub parku, podczas spacerów. Pierwsze, wiosenne buty dziecka powinny zapewniać mu odpowiednią izolację termiczną od podłoża, ale równocześnie gwarantować maksymalną swobodę ruchów. Możemy wybrać lekkie buty z elastyczną podeszwą, z naturalnej skóry lub nowoczesnej membrany, bądź postawić na innowacyjne skarpetobuty z solidną podeszwą . 

Jakie buty do nauki chodzenia?

Buty do nauki chodzenia, powinny gwarantować maksymalną swobodę małym stopom, czyli w żaden sposób nie ograniczać naturalnych ruchów i umożliwiać testowanie własnych możliwości na różnym podłożu, w komfortowy i bezpieczny sposób.

Jakie buty dla rocznego dziecka?

Buty dla rocznego dziecka, które zaczęło już stawiać pierwsze kroki, powinny być lekkie i przewiewne, posiadać: solidną, ale elastyczną podeszwę (najlepiej wentylowaną), odpowiednio wyprofilowany zapiętek / tylnik, szeroką część przednią (z przestrzenią na ruszające się paluszki) oraz cholewkę kończącą się pod kostką. Buty powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, bezpiecznych dla małego użytkownika. 

Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze buty dla dziecka najlepiej kupować w sklepach specjalizujących się w sprzedaży obuwia dziecięcego (stacjonarnych lub internetowych), w którym możemy liczyć na fachowe wsparcie i pomoc w dobraniu optymalnego modelu i rozmiaru obuwia dla naszego malucha.